Tavuk Pilav Satarak Para Kazanmak

17 Aralık 2018 İş Fikirleri

Para kazanmak insan yaşamının en temel olguları arasında geliyor ve insanlar kendi yetenekleri doğrultusunda değişik işlerden az ya da çok para kazanarak yaşamlarını idame ettirebiliyorlar. İş yaşamında insanların karşısına çok değişik düşünceler çıkıyor. Kimisi kamu sektöründe çalışıyor. Kimi özel sektörde, kimileri ise kendi işlerini yapıyor. İnsanların kendileri adına çalışırken yapabilecekleri işler biraz da kendi bütçeleri ile alakalı olan bir durum. Özellikle az bir sermayesi olan insanlar için sokakta tavuk pilav satmak oldukça kazancı iyi olan işler arasında ilk sıralarda geliyor. Zira işin özünde beslenme insanlar için bir temel gereksinim ve insanlar aç kalarak da yaşamayacağına göre bu milli yemeğimiz eğer doğru bir malzemeden kaliteli bir biçimde yapılır ise ciddi paralar kazandırıyor.

Tavuk pilav adından da anlaşılacağı üzere pirinç pilavı ile haşlanmış tavuğun bir arada satıldığı bir iş alanı. Pilav yapılıyor, tavuk haşlandıktan sonra pilavın üzerine konuluyor. Turşu, ayran, salata gibi diğer besin maddeleri ile ya da sadece tek başına bu ürün satılıyor.  Ortalama olarak bir porsiyonun 8 TL ye satılması durumunda günde 50 tabak satılması durumunda kişinin günlük kazancı 400 TL olabiliyor. Yaklaşık  1kg pirincin 7 TL olduğu düşünülürse ve 60 TL yapılan bir harcama ile günde 7.5 kg pilav elde edilebiliyor. Bunun yanında tavuk maliyetleri falan çıktıktan günde kişiye yarı yarıya kar kalması mümkün.  Alınacak olan ilk başta ki tavuk pilav arabasına da 1000 TL ödendiği zaman ilk ay kurulum maliyetlerini çıkarmak mümkün.

Ama böylesi bir iş yapmaya karar verenlerin dikkat etmesi gereken belli başlı hususlar var. Öncelikli olarak tavuk pilav satılacak olan yerin çok doğru belirlenmesi gerekir. Okula ve bankalara, iş yerlerine yakın olan yerlerde öğle vakitlerinde satılması gerekiyor. Bunun yanında olabildiğine işlek ana caddelerde bulunmak gerekiyor. Bunun yanında hijyen konusunda kesinlikle ödün vermemek, taze ve kaliteli malzeme kullanmak gerekiyor.  Bu iş ne kadar temiz ve hijyenik olarak doğru malzemeler ile yapılır ise o kadar kazancı yüksek olacaktır. Teknik, sunum ve lezzet işin püf noktalarıdır.