Kokoreç Satarak Para Kazanmak

16 Aralık 2018 İş Fikirleri

Kokoreç, gerek Balkanların, gerek ise Anadolu’nun en eski yemekleri arasındadır. Tam anlamı ile geleneksel olan bir yemek çeşididir. Bu yemek hakkında biraz bilgi vermek gerekirse iyice temizlenmiş olan (ki burada iyice temizlenmiş olması son derece önemlidir) koyunun ince bağırsağının karabiber, tuz vb. diğer baharatlar ile iyice marine edildikten sonra şişe sarılarak yüksek ateşte pişirilmesi ile elde edilen bir gıdadır. Kömür ateşinde pişirilenler ise elbette daha çok tercih edilenleridir. Pişirilen kokoreç daha sonra ateşten alınır tabakta ya da ekmek arasında iyice dilimlendikten sonra servis edilir. Tam ekmek, yarım ekmek ya da çeyrek ekmek satılabildiği gibi porsiyon olarak da servis edilebilmektedir. Yanında genelde turşu ve ayran ikram edilir.

Günümüzde para kazanmak için bu yöntemi bulan insanlar ile sıklıkla karşılaşılıyor. Bu noktada da işin maliyetlerine bakarak, kazancı nasıl öğrenmek gerekiyor.  Öncelikli olarak kokoreç arabasını almak gerekiyor ki böylesi bir aracın ortalama olarak maliyeti 1000 TL civarındadır. Bunun dışında eğer servis yapılacak ise illa ki porselen tabak almaya gerek olmadığından günümüzde çok hoş modelleri olan kağıt ya da plastik tabaklar alınabilir.  Bunun dışında toplamda 50 TL bile tutmayacak tuzluk, karabiberlik, kırmızı biberlik alınması yeterli olacaktır. Ama günlük olarak alınacak en temel ürün eğer kişi kendisi yapmayacak ise kokoreçtir ki bugün toptan satılan hazır kokoreçlerin tanesi 80 TL civarındadır. Ama kişi eğer koyun ince bağırsağını kendisi alarak yapacak ise o zaman da  sakatatçılarda satış fiyatı ortalama 1 kg  için 20 TL civarındadır.

İşin maliyet kısmında üstte yer alan rakamları üç aşağı beş yukarı verdikten sonra satış değerlerine bakıldığında ise porsiyon fiyatı 20 TL, yarım ekmek 12 TL, çeyrek ekmek 7 TL biçiminde sokaklarda satılmaktadır. Bu rakamlar eğer özel olarak yanında içeceği ile verilirse biraz daha yükselebilmektedir.  Bu işi yapacak olanların dikkat etmesi gereken en temel husus, kesinlikle hijyen ve temizlik konusundan ödün vermemesi gerektiğidir. Bunun yanında mutlaka alınan ince bağırsağın bilinen adreslerden alınması ve gerçek bir kuzu bağırsağı olduğundan emin olunmalıdır. Bunun yanında kullanılan diğer malzemelerde de kaliteden ödün verilmemelidir.