Gezerek Para Kazanmak

17 Aralık 2018 İş Fikirleri

Seyahat kim için güzel değildir ki? İnsanların ama tek başına, ama sevdikleri ile eşi dostu çocukları ile bulunduğu ortamdan kısa ya da uzun süreli ayrılması, tatil yapması, başka yerleşkeler görmesi, başka insanlar tanıması kişiyi aynı zamanda son derece geliştiren bir olgudur. Onun için o meşhur sözde çok okuyan değil, çok gezen bilir denilmiştir. Bugün için baktığımızda kimi insanlar için gezmenin bir yaşam biçimi haline geldiğini ve gezmeden duramadıklarını, sabit bir yere bağlanamadıklarını görüyoruz.  Gazetelerin seyahat eklerine baktığımızda böylesi çokça insan çıkıyor karşımıza. Sonuçta bir tür hayallerinin, tutkularının peşlerine takıldıklarını da söylemek mümkün bu insanlar için.

Bugün geldiğimiz noktada gezi olayının başka bir noktaya evirildiğini görülüyor. Zira günümüzde farklı ülkeleri, farklı kıtaları gezerek para kazanan sayısı azımsanmayacak insanlar görüyoruz. Nasıl olur diye düşünülebilir ki bu da son derece normal. Çünkü gezmek son derece masraflı olan bir iş. Temel masraflara bakıldığında yol masrafları, konaklama masrafları, yemek içme gibi çok sayıda masraf var. Bunun yanında bir de eğer müze, ören yerlere giriliyor ise oralarda da kimi zaman ekstra masraflar çıktığı için bu işin maliyetli bir iş olduğu rahatlıkla söylenebilir. Ama işte teknolojinin de geldiği nokta itibarıyla hem hobiniz olan gezi olayını gerçekleştirip, hem de pek ala para kazanılabilir.

Gezerek para kazanmak noktasında çok değişik seçenekler var ki bunların tamamını ya da bir kısmını uygulayarak para kazanabilirsiniz. Bu yöntemlerin içinde belki de en kolay olanı kendinize bu iş için bir sponsor bulmanız. Örneğin ünlü bir marka size sponsor olabilir ve siz gezdiğiniz yerlerde sponsor firmanın ürünlerini bir biçimiyle tanıtarak onun reklamını yaparken para kazanabilirsiniz.  Bunun yanı sıra bir diğer yöntem kişinin yazdığı geziyi anlaşacağı bir gezi dergisi ya da gazetelerin seyahat eklerine satarak para kazanması ki, kimi zaman bu medya grupları için çok cazip oluyor. Hatta gezen kişinin yol, konaklama gibi temel gereksinimlerini karşılıyorlar. Bir diğer yöntem kişinin kendisinin web sayfasını ya da bloğunu açması, buradan sürekli yayın yapması ve kendi sitesine reklamlar alması.