Doğum Rapor Parası Hesaplama 2018

12 Temmuz 2018 Maaşlar

Kadınların bir iş yerinde çalıştıkları sırada hamile kalıp doğum yapmaları durumunda devletin çalışmadıkları süre içersin de ödediği rakam doğum parası olarak bilinir. Doğum Rapor Parası Hesaplama 2018  başlıklı yazımızda sizlere bilgi vermeye çalışacağız. Bu para hamileliğin 7. ayında başlar ve çocuk doğduktan 2 ay sonrasına kadar devam etmektedir. İkiz ya da daha fazla çocuk beklenmesinde, özel durumlarda erken doğum gibi durumlarda değişiklik göstermektedir.

Doğum Rapor Parası Hesaplama 2018

Doğum Rapor Parası Hesaplama 2018

Bu kullanılan mecburi izinle beraber doğum yapan kadınları devlet mağdur etmemekte aylık kazançlarının bir kısmını ödeme yapmaktadır. SGK Doğum Parası Hesaplama ise şu şekilde olmaktadır. Hamile bayanın aylık kazancının 3/2’lik bir oranını devlet ödemektedir. Buda ortalama 300 Türk Lirasına çalışıyorsa bunun 200 Türk Lirasının ödenmesi demektir. Belirtilen süreler dışında kullanılan hamilelik izinlerinde devlet ödeme yapmamakta ücretsiz izin kullanılmaktadır.

SGK Doğum Parası Sorgulama

Çeşitli yerlerde aktif olarak çalışan insanların zaman zaman özellikle de kış aylarında ki soğuk havalar sebebi ile yaşadıkları sosyal hayatı olumsuz etkileyen olaya hastalık deriz. Bu hastalık durumu kendi içerisinde derece göstermektedir. Ancak çalışan bayanların hastalıklara ek olarak yaşadıkları doğum dönemine ait raporlamalarda farklılıklar gözlemlenmektedir.

Raporların süresi doğum öncesi ve sonrası olmak üzere ikiye ayrılır. İşveren kendisine iletilen raporları SGK vizite ekranından onaylayarak kişilerin rapor girişlerini sağlar. Kişiler de kendi e-devlet hesaplarından onaylandığını görüntüleyerek, paralarını alabilmektedir. Çalışmadığı her güne ödenek çıkmaktadır. Ancak bu işlemi olabilmesi için çalışan bayanların doğum öncesinden en az 90 günlük prim ödemesi sağlanmış olmalıdır.

Ekis.web.tr hizmetleri bitmiyor, siz takipçilerimiz için madde madde olarak hazırladık. Aşağıdaki resimleri inceleyebilirsiniz.

  1. Adım: https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresine tıklayınız.
  2. Sisteme bilgileriniz ile giriş yaptıktan sonra https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme adresi üzerinden sorgulama yapabilir, detayları görebilirsiniz.

Sizler de deneyimlerinizi yorum olarak paylaşabilir ve diğer takipçilerimize bilgi verebilirsiniz.